Mürekkepler

Mürekkep

Mürekkepler farklı türde boyalar ve malzemeler kullanılarak birçok rengin elde edildiği sıvı yazı gerecidir. Sanatsal çalışmalarda fırça yardımıyla kullanılırken, yazı işlerinde kalem aracılığıyla kullanılır. Mürekkep, yazının bulunduğu dönemlerden bu yana hiç kuşkusuz ki insanlık tarihinin en önemli icatlarındandır. Günümüze kadar gelen tarihi metinler, belgeler ve çizimler bunların hepsi mürekkebin sayesindedir. Eğitim hayatımızda ve iş hayatımızda mürekkepler her zaman aktif kullanılmaktadır. Yazı yazmak gibi en temel faaliyetlerimizden olan kalemin ayrılmaz bir parçasıdır. 

Mürekkebin ilk örnekleri günümüzden 4500 yıl öncesine dayandığı bilinmektedir. Mürekkepler genellikle sulu, likit, tozlu ve tutkallı olarak birkaç şekilde sınıflandırılır. Mürekkeplerin birçok rengi mevcuttur. Kırmızı, yeşil, mavi gibi canlı ve dinamik renklerle yazı stilinizi ve kişiliklerinizi öne çıkararak renginizi bulabilirsiniz.

 

Mürekkep Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Her türlü alanda kullanmak için birçok mürekkep çeşidi vardır. Tahta Kalemi Mürekkepleri ve renkli Fosforlu Kalem Mürekkepleri okullarda ve eğitim hayatımızda kullanılan mürekkepler arasındadır. Dolma Kalem Mürekkeplerinin içine kalemin ucunu tıkamaması açısından boya konulmaz. İçerisine boya konulan mürekkepler daha çok Tükenmez Kalem Mürekkebidir ve rengi daha koyu olur. Rapidio Mürekkebi daha çok çizim amaçlı çizim kağıtları üzerinde kullanılmaktadır. Çini Mürekkebi mimarların, grafikerlerin, resim öğrencilerinin ve inşaat mühendisliği gibi mesleklerin kullandığı mürekkep türüdür. Resmi evraklarımızda kullanılan mühür, kaşe, damga gibi araçların mürekkeplenmesinde Istampa Mürekkebi kullanılır. Grafik Kalemi Mürekkebi, Kaligrafi Mürekkebi, Permanent Markör Mürekkebi gibi birçok özel mürekkep çeşitlerini Kalemkutusu.com yazı gereçleri ve kalemler kategorisinden bulabilirsiniz.

 

Mürekkep Fiyatları

Tekrardan doldurulabilir kalemler kullan at kalemlere göre daha çok tercih edilmektedir. Bu sebeple mürekkebin kullanım sirkülasyonu çok fazla olduğu için her bütçeye uygun fiyatlı mürekkep çeşitleri bulmanız mümkündür. Hangi markadan alacağınıza bağlı olarak markanın mürekkep fiyatları da değişiklik gösterebilir. Şişe Mürekkepler de çok tercih edilenler arasında yer almakta ve uygun fiyatlara nazaran ortalamanın biraz üstündedir. 

 

En Popüler Mürekkep Markaları

Monteverde Mürekkepleri birçok renk seçeneğine sahiptir ve kalemleri tıkanmadan koruyan özelliklere sahiptir. Kalite ve başarı konusunda kendisini ispatlamış olan Monteverde markasını gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Graf Von Faber-Castell Mürekkepleri ince ve şık tasarım şişeleriyle ve yazım kalitesiyle ilginizi çekebilir. Bunun gibi Conklin, Edding, Platinum Japan ve birçok kaliteli markaya ait mürekkepleri de uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

 

Mürekkepler