Dereceli Kalem

DERECELİ KALEM

Dereceli kalemler çizim yaparken kullanılan en önemli ürünlerdir. Dereceli kalemler sahip oldukları dereciler sayesinde yazılarımızı ve çizimlerimizi güzelleştirirler. Bu kalemleri çizim yaparken çizim yapacağımız yerin boyutuna göre farklı derecelerde kullanabiliriz. Boyutu büyük olan bir yere uç derecesi küçük olan bir kalem kullandığımızda peki iyi durmaz. Fakat dereceli kalemler sayesinde istediğimiz boyutta kalemi kullanabiliriz. Bu kalemler teknik çizimler yapmak isteyen ressamların özellikle tercih ettiği kalemler arasına girmektedir. Bu kalemler çizimin yanında özellikle boyuta göre boyama işlemi yapmak için kullanılır. Dericilik kalem aynı zamanda mühendisler mimarlar üretmiş oldukları taslak çizimlerde kullanmaktadırlar. 

 

DERECELİ KALEM FİYATLARI

Dereceli kalemlerin fiyatlarını markalarına ve kullanılan malzemenin kalitesine göre değişmektedir. Dereceli kalemleri özellikle kaliteli tercih edeceksek fiyatları biraz pahalıdır. Dereceli kalemler farklı farklı derecelerde birden fazla kalemden oluştukları için set halinde satılırlar. Set halinde satıldıkları için normal kalemlere göre bir tık fazladır. Fakat her bütçeye uygun dereceli kalem bulmak da mümkündür.

 

DERECELİ KALEM MARKALARI

Dereceli kalemler birçok firma tarafından üretimi yapılmaktadır. Bu firmalar kendi markalarını verecek bu kalemleri satmaktadırlar. Fakat piyasada bazı markalar daha çok tercih edilmektedir. Bu markaların daha çok tercih edilmesindeki sebep ise kalemlerin kalitesinden kaynaklanmaktadır. En çok tercih edilen dereceli kalem markaları ise Tombow Adel, Fatih, Kohinoor markalarıdır. Hemen hemen her kırtasiyede veya mağazada bu markalardaki kalemlere ulaşılabilir.