Dosya

DOSYALAR

Farklı çeşit ve boylarda karşımıza çıkan önemli bir gereçtir, Eğer hayatınızda kağıt ve evraklarla çok fazla iş yapmanız gerekiyor ise dosyalar sizin kurtarıcınız olacaktır. Evrakların toplu durması ve zarar görmemesi için dosyaların içlerine yerleştirilerek saklanması gerekir.

 

DOSYA SEÇİMLERİ 

Dosyalar farklı çeşit ve boylarda ayrılmakla kalmaz kullanım alanları ve kullanılacağı işe göre de ayrılmaktadır. Bu yüzden dosya seçimimizde dosyayı kullanacağımız işte önemlidir. Yapacağımız işe en uygun dosyayı seçmemiz işimizi kolaylaştıracaktır. Diğer dikkat edilmesi gereken konu ise dosyanın sağlamlığıdır. Dosyaların dış kapakları çok sert olmamakla birlikte fazla yumuşak bir yapıya da sahip değildir bu yüzden bazı dosya çeşitlerinin kapak kısımları çok zorlandığında kırılabilir. Bazı dosya çeşitleri ise tamamıyla yumuşak plastikten üretilmiştir istediğiniz gibi eğip bükebileceğiniz bir yapıya sahiptir. Bazı dosya çeşitleri şu şekildedir:

SIKIŞTIRMALI DOSYA; Bu dosya çeşidi içerisine konulan evrakları sıkıştırarak sabit tutmakta ve düşmesini engellemektedir. Bir kısmı sert plastik bir kısmı yumuşak plastikten üretilmiştir. Oldukça kullanışlı bir üründür evrak taşımak ve saklamak için son derece uygundur.

YAYLI DOSYA; Yaylı dosya kalın bir dosya türüdür içerisinde yaylı metal mekanizması vardır ve bu mekanizmaya evraklar yerleştirilmektedir. Birçok evrakı içerisine alabilen bir üründür. Kapak kısmı plastikten yapılmıştır bu plastik fazla sert değildir.

SUNUM DOSYASI; Sunum dosyaları içerisinde şeffaf yaprakları bulunan kullanım alanı en geniş dosya çeşitlerindendir.

Dosya