Dosya Sırtlığı

DOSYA SIRTLIĞI

Dosya sırtlığı, belgelerin, klasörlerin, dosyaların arşivlenmesi için ve korunması için, isminden de anlaşılacağı üzere dosyanın sırt kısmına yapıştırılan şerit şeklindeki etiketlerdir.

 

DOSYA SIRTLIĞI NE İŞE YARAR

Dosya sırtlığı, toplu belgelere ve dokümanlarla çalışan tüm kurum ve kuruluşlarda muhakkak kullanılmaktadır. Bunun sebebi dosya sırtlarının, dosya kayıplarının önlenmesi ve uzun süreli muhafaza edilmesinde çok önemli bir ihtiyaç olmasıdır. İster muhasebeci ister doktor olsun kayıtların düzenli tutulması adına dosya sırtlığı üzerine çeşitli bilgiler yazılır. Bu bilgiler dosyanın bulunduğu kuruma göre farklılar gösterebilir. Kısaca listelemek gerekirse dosya numarası, kurum kodubirim kodu, dosya konu adı, konu dosya/klasör sıra numarası, özel bilgi alanı, özel kod alanı, dosyanın yılı gibi bilgiler dosya sırtlığında yer alabilir.

Özellikle arşivleme alanında dosya sırtlığı olmazsa olmazdır. Bunun için arşivleme klasörleri mevcuttur. Dosya sırtlığı olmadan hiçbir dosya arşive devredilmez. Bu etiketin bir diğer avantajı bilgilere kolay erişim sağladığı için çalışma verimini artırmasıdır. Kurum ve kuruluşlarda pratiklik sağlar. Kişisel verilerin ve hakların koruyucusudur.

Muhafaza etmede rol oynadığı gibi dosya sırtlığı, güncelliğini kaybetmiş belgelerin arşivden kolay bir şekilde ayrılmasını da sağlar. Saklanması gerekli olmayan belgelerin atılması yerden tasarruf edilir.

Görüldüğü üzere basit bir etiket gibi gözüken dosya sırtlığı her türlü belgelerinizin korunması için olmazsa olmazdır. Kalemkutusu’nun geniş ürün ve fiyat yelpazesiyle müşteri memnuniyeti ve güvenilirliği yüksek Mapi, Sarff, Kraf gibi markaların dosya sırtlığına kolay ve hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

 

Dosya Sırtlığı

Sonuç bulunamadı.