Etiketler

ETİKETLER

Etiket, herhangi bir ürünün adı, markası, adedi, ağırlığı, uzunluğu, resmi, logosu, son kullanma tarihi ve parasal değeri gibi en temel özelliklerinin yazılı olduğu, genellikle kare ya da dikdörtgen şekilde hazırlanan kâğıt parçalarıdır. Daha kısa ifadeyle bilgilendirme amaçlı kullanılan küçük kâğıtlardır. Ayrıca defter gibi kaybolma veya benzerleriyle karıştırılma ihtimali olan nesnelerin kime ait olduğunu belirtmek için de kullanılmaktadır. Etiket, neredeyse her sektörde kullanılabilen bir bilgilendirme aracıdır. Özellikle alışveriş yapılan mekânlarda kullanılan etiketler, alıcılara hem kolay hem de güvenilir bir şekilde işlem yapabilme olanağı sunmaktadır.

 

ETİKET TÜRLERİ

Şeffaf etiket, klasik etiketlerin şeffaf görünüme sahip türüdür. Bu etiketler nem ve güneş ışığı gibi etmenlere karşı dayanıklıdır. Ayrıca şeffaflığından dolayı uygulanan yüzeylerin renk uyumunda bozulmaya sebep olmaz. Yapışkan sticker, bir yüzü yapışkan özellikte olan ve üzerinde desen, resim veya yazı gibi çeşitli öğeler bulunan etiket türüdür. Bu etiketler ihtiyaca uygun olarak farklı farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Damla sticker, daha çok logolar için tercih edilen bir etiket türüdür. Bu etiket türü yarattığı mercek etkisi ile mevcut logonun olduğundan daha büyük görünmesini sağlamaktadır. Lazer etiketler, etiketin teknolojiyle birleşmiş hali olup bir yazıcı yardımıyla oluşturulan etiket türüdür.

 

ETİKET MARKALARI

Etiket üzerine çalışmalar yürüten ve satış yapmakta olan farklı markalar bulunmaktadır. Bu markalardan Dymo, birbirinden farklı yüzeylere uygulanabilen etiketler üretilmesine olanak tanımaktadır. Bir diğer marka olan Kraf da hem pratik hem de dayanıklı etiketler üretebilme imkânı sunmaktadır. Piyasada bulunan ve tercih edilenler arasında yer alan diğer etiket markaları ise Picador ve Nova Color olarak bilinmektedir.