Gramajlı Kağıt

GRAMAJLI FOTOKOPİ KÂĞIDI

Günlük fotokopi kâğıdı olarak da bilinen bu kâğıtlar gramajlı kağıtlar arasında en çok tercih edilenlerin arasında A4 gramajlı kağıtları gelmektedir. Bu kâğıtlar 80 gram, 90 gram ya da 110 gram ağırlıklarına sahiptirler. Peki, kâğıtlarda ki bu gramaj nedir. Gramaj kâğıdının metrekaresinin gram cinsinden ağırlığıdır. Kâğıdın gramaj oranı arttıkça kalınlığı ve kalitesi artmaktadır. Gramaj fotokopi kağıdı lazer ve mürekkep yazıcılar için gayet uygundur. Gramaj kâğıtlar alınırken yazıcınızın özelliğine göre alınmalıdır. Bu kâğıtlar gruplara ayrılır. 40-170 g/M2 aralığında olanlar kağıt, 170-600 g/m2 aralığında olanlar karton, 600 g/M2 olanlar mukavva olarak ayrılmaktadır

 

GRAMAJLI FOTOKOPİ KAĞIDI KULLANIM ALANLARI

Bu kâğıtlar baskı ve matbaa firmaları tarafından üretilmektedir. Genellikle aydınger kâğıdı, ambalaj kâğıdı, kuşe kâğıdı, gibi birçok farklı şekilli bulunmaktadır. Okullarda, firmalarda daha çok kullanılmaktadır. Çift yönlü olarak kullanılması kullanım alanını arttırmaktadır. Bu kâğıtların kullanım amacına göre gramajı değiştiği için bir tasarımcılar tarafından da kullanılmaktadır.

 

GRAMAJLI FOTOKOPİ KÂĞIDI FİYATLARI

Gramajına göre fiyatlandırma yapılmaktadır. Birçok kırtasiyede satılmaktadır. Kullanım amacının değişmesi fiyatları arttırmaktadır. Her bütçeye uygun gramaj fotokopi kâğıdı bulabilirsiniz lakin kaliteli malzemeden üretilmiş olması tercihiniz olmalıdır ve değerini vermelisiniz. Kaliteli malzemede para ikinci planda tutulmalıdır. Çocuklarınızın el işi becerisinin gelişmesi için bu gibi kâğıtlar alarak onlara yardımcı olabilirsiniz. Bu gibi gramajlı kâğıtlar değerinde satılmaktadır.

 

Gramajlı Kağıt

Sonuç bulunamadı.