İletki-Gönye

İLETKİ VE GÖNYE 

İLETKİ; İletki teknik çizimlerde şekillerin açılarını ölçmek için kullanılan yarım daire şeklindeki araçtır. Tam ortasında bir işaret bulunur. İşaretin iki yanında ise çizgiler ve sayılar vardır bu sayede açıların derecelerini bulmak oldukça basittir. 

 

İLETKİ SEÇİMİ

Genel olarak sert plastikten yapılan iletkiler karşımıza çıkmaktadır. Fakat çelikten veya yumuşak plastikten yapılmış iletkilerde bulmak mümkündür. Matematik, geometri gibi açıların ölçülmesine ihtiyaç duyulan dersler için sert plastikten yapılmış olan iletkileri tercih edebilirsiniz ya da mühendislik alanlarında çalışmakta iseniz çelik gönyeler sizin için daha uygun olabilir. İletkiler genelde 180 derecelik olarak satılır bu tarz iletki almak istiyorsanız en uygun marka YILDIZLAR kırtasiye ürünleridir. Sağlam yapılı iletkileri yıllardır okul ve iş yerlerinde rahatlıkla kullanılmaktadır. 

 

GÖNYE 

Gönye teknik çizimlerde sıklıkla kullanılan dik üçgene benzeyen bazılarının kenarlarında cetvel gibi kullanılsın diye sayılar olan araçlara gönye denir. Dik açılar ölçmek için üretilen bu gönyeler açı ölçümünde işimizi oldukça kolaylaştırır. Sert veya yumuşak plastikten üretilen şekilleri vardır ama genel olarak sert plastik tercih edilir.

 

GÖNYE SEÇİMİ

Gönye seçerken en önemli unsur yapıldığı malzemeyi dikkate almaktır sıklıkla kullanacağımız bir ürün olduğu için malzemesinin kaliteli ve kolay kırılmayacak olması önemlidir. Sert veya yumuşak plastik kullanılarak üretilen bu ürünlerde genelde insanlar daha sağlam olduğu için sert plastikten yapılmış olanları tercih eder. FABER CASTELL veya LUTART gibi markaların sağlam yapıdaki gönyelerini tercih edebilirsiniz.