İrsaliye-Fatura

İRSALIYE-FATURA DEFTERLERİ

Bir satıcı tarafından hazırlanan ve herhangi bir malın satışı için yapılan işlemlerin kaydedildiği deftere irsaliye fatura defteri denir. Fatura şeklinde düzenlenmiş olan bu defterler üzerine çeşitli bilgiler kaydedilir. İrsaliye belgesinin fatura niteliğinde olması için hazırlanan faturanın satıcı tarafından hazırlandığından emin olunması gerekir. İrsaliye ve fatura defterleri içerisine tarihi seri ve sıra numaraları takip edilerek yazılır. Bu defterler mal ya da ürünlerin teslimine kanıtlayan önemli bir belge niteliğindedir.

 

İRSALIYE-FATURA DEFTERLERİNDE BULUNMASI GEREKEN BİLGİLER

Bu defter içerisindeki faturayı düzenleyen kişinin adı soyadı, ticari olarak kimliği, iş adresi, hesap numarası gibi bilgilerin kesin olarak bulunması gerekir. Bunun yanımda aynı şekilde alıcının adı soyadı, ticari unvan gibi bilgilerinde olması gerekir. Ticareti yapılan malın nereye sevk edildiği yazması gerekir. Bunun yanında sevk edilen malin ya da hizmetin miktarı ve cinsinin ne olduğu da yazılmalıdır. Bu defterler içerisinde güncel olarak ticaretin yapıldığı saat ve tarih ayrıntılı olarak yazılmalıdır. Aynı zamanda irsaliye- fatura defterleri içerisinde sıra ve seri numarası yanında olması gerekir. Bu ticareti yapan kişinin ve defter içerisine irsaliyeyi veya fatura düzenleyen kişinin imzası da olmalıdır. En önemli olması gereken özelliği ise maliye bakanlığı klişesi ya da noter tasdiki mutlaka olması gerekir.

 

İRSALIYE-FATURA DEFTERLERİNİN FİYATLARI

Bu defterlerin fiyatları normal defterlerden farklı olduğu için fiyatları farklıdır. Bazı markalar özel olarak kaliteli bir şekilde üretimini yapmaktadır. Örneğin Dilman fatura defterleri markası irsaliye fatura defterlerini oldukça ürettiği için sıkça tercih edilir ve fiyatları da bu yüzden biraz daha yüksektir. Fakat piyasada ortalama bir fiyata sahip olduğu için bu deftere ihtiyaç duyan herkes tarafından alınabilir.

 

 

İrsaliye-Fatura

Sonuç bulunamadı.