Karbon Kağıdı

KARBON KAĞIDI NEDİR

Karbon Kağıdı ya da Kopya Kağıdı olarak bilinen bu kağıt türü iş ve okul alanında sıkça kullanılan bir kırtasiye ürünüdür. Aslında okul hayatımızın vazgeçilmezi olan bu kağıtları şüphesiz ki en çok resim derslerinde kullanmışızdır.  Birden fazla nüshasına ihtiyaç duyduğumuz yazıları ya da çizimleri karbon kağıdı yardımı ile kolaylıkla başka bir kağıda aktarabiliriz böylelikle iki iş yapmış ve daha az yorulmuş oluruz. Karbon kağıtlarının farklı renk seçenekleri vardır bunlardan en çok tercih edilenler ise siyah ve mavi karbon kağıtlarıdır. Boyut seçeneği olarak en fazla büyük ve A4 boyutundaki karbon kağıtları kullanılır.

 

KARBON KAĞIDI NASIL KULLANILIR

Karbon kağıdının kullanımı oldukça kolay ve zahmetsizdir.. İki kağıt arasına hangi renkle kopya çıkarmak istiyorsanız o renkteki karbon kağıdını yerleştirirsiniz. Üstteki kağıtta yazdığınız yazı veya yaptığınız çizimler kalemin uyguladığı basınç sayesinde alttaki kağıda birebir kopyalanır ve kusursuz bir görüntü elde edilir.

 

KARBON KAĞIDI ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Karbon kağıdı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri sağlığa zararlı olmamasıdır bu yüzdende kaliteli ve zararsız karbon kağıtları seçilmelidir. Bunun için en uygun markalardan biri Picador’un karbon kağıtlarıdır. Kaliteli ve uygun olan bu kağıtlar kopyalarınızı en uygun şekilde çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken ikinci husus ise kağıdınızın boyutudur kağıdın boyutu yapılacak işe ve kopyası çıkarılacak kağıda uygun olmalıdır. Ayrıca kopyasını çıkaracağınız belgenin boyutuna uygun olmayan karbon kağıdı kullanmanız kopyalama işleminizde sorunlara yol açar. Aynı zaman da kopya kağıdında leke ve iz bırakmayacak kalitede seçmekte önemlidir.