Kömür Kalem

KÖMÜR KALEM

Kömür kaleme en çok tercih edenler hiç şüphesiz ressam ve sanatçılardır. Kömür kalemler ile ressamlar ve sanatçılar resim veya portrelerini efekt vermektedirler. Resimlerde muazzam bir renk tonuna sahip kalemlerdir. Kömür kalem aynı zamanda füzen kalemler de denir. Çizimler yapılırken kullanılan diğer kalemler ile ana hatlar çizilir. Kömür kalemler ile ise gölgeleme ve efekt işlemleri yapılır. Kömür kalem ile aynı zamanda karakalem çalışmaları da yapılmaktadır. Karakalem çalışmalarında da kömür kalemler renk geçişlerinde ve gölgeleme de çok iyi iş çıkarır. Kömür kalemi kullanımından sonra elde kalan rengi çıkartmaksa birazcık zordur. Sonradan bunu çıkartmak ne kadar zor olsa da kömür kalem ile yapılan muazzam eserler bunu değer.

 

KÖMÜR KALEM MARKALARI

Kömür kalemlerin üretimi birçok marka tarafından yapılmaktadır. Fakat insanların en çok tercih etmiş olduğu markalar Faber-Castell ve Lutart markalarıdır. Bu markalar dışında yine birçok firma bu kalemlerden üretilmektedir. Kalemlerin yapısına ve kullanılan malzemeye göre de bu markaların fiyatları değişmektedir.

 

KÖMÜR KALEM ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kömür kalem alırken özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalar ilk olarak aldığımız kömür kalem markasına dikkat etmemiz gerekir. Daha sonra kömür kalemin dayanıklılığı test edilmelidir. Yazı yazarken ki kalemin rahatlığı da önemlidir. Rengini belli etmeyen yazı yazarken tam olarak rengini vermeyen kömür kalemler tercih edilmez.

 

 

Kömür Kalem