Laminasyon Sarf Malzemeleri

LAMİNASYON MALZEMELERİ

Laminasyon kelime anlamı itibariyle kullanıldığı sektördeki ürünlerin daha uzun ömürlü ve sağlam olması için lamine etme işlemi anlamına gelmektedir. Laminasyon tekstil, matbaa ve mobilya alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Matbaa alanında kağıt laminasyonu olarak bilinmektedir.

 

KAĞIT LAMİNASYONU NASIL YAPILIR?

Laminasyon kaplama ile, farklı yüzeylerin bir araya gelmesiyle tek katman haline gelen kitabın, derginin dış kapağına uygulanması sonucu, kaplanan yüzeyin uzun süreli korunması amaçlanmaktadır. Laminasyon kaplama, laminasyon kaplama cihazları ile yapılmaktadır. Bu cihazlar büyük işletmeler tarafından kullanılabileceği gibi ev, ofis ya da küçük iş yerleri tarafından da tercih edilmektedir. 

 

LAMİNASYON ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Laminasyon kaplama yapmak için iki tür laminasyon çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan ilki sıcak laminasyondur. Termal laminasyon olarak da bilinen sıcak laminasyon iki şerit halinde uygulanmaktadır. Yapıştırıcı içermeyen kuru bir kağıt laminasyon cihazına gönderilir. Kağıt, ısı ve basıncın etkisiyle selefon şeritlerine yapışır. Soğuduğunda ise yapıştırıcı artık kurumuştur ve kopmamak üzere kalıcı bir bağ oluşmuştur. Soğuk laminasyon işlemi ise tek bir yüzeye yapılmaktadır. Yapıştırıcı ile kaplı yüzey selefon şeridinin üzerine serilir ve baskı uygulanır. Soğuk laminasyonda yapıştırıcının kuruması daha yavaştır ve dayanıklılık oranı sıcak laminasyona göre daha düşüktür.

Kalemkutusu’nun geniş ürün ve fiyat yelpazesi ile müşteri memnuniyeti ve güvenilirliği yüksek Mapi, Sarff, Kraf, Leitz gibi markaların laminasyon malzemelerine hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

 

Laminasyon Sarf Malzemeleri