Matbuu Defterler Ve Evraklar

MATBUU DEFTERLER VE EVRAKLAR

Birçok farklı işlem için kullanılan makbul defterler ve evraklar kurumsal ve ticari işlerin yürütülmesi için tercih edilen defterler ve evraklardır. Kurumlarda özellikle saklanması ve kayıt altına alınması için belli bir düzen içerisinde yazılan ciddi veya ciltsiz ürünlerdir. Özellikle matbuu ürünler ciltli ve ciltsiz olmak üzere ikiye ayrılır. Bu ürünlerde genellikle ciddi olanların içerisine belli bir düzen içerisinde kayıt altına alınması gereken bilgilerin yazıldığı ve kalıcı olarak saklandığı ürünlerdir. Ciltsiz olanları ise içerisindeki form ve içeriklerin sürekli olarak tekrar ettiği ve birden fazla nüshasının olduğu ürünler olarak tanımlayabiliriz.

 

MATBUU DEFTERLER VE EVRAKLARIN ÖZELLİKLERİ 

Bu ürünlerin genellikle yan taraflarını delikli olan ürünlerdir. Üzerine yazılan yazıların aynısı altında bulunan kağıda olduğu gibi aktarılır. Hatta bazılarında fotokopi alınmasını dahi sağlayacak çeşitleri vardır. Bu ürünlerin oldukça geniş bir kullanım yelpazesi bulunmaktadır. Matbuu evraklar genellikle fatura, sevk irsaliyesi, yolcu taşıma Fişi, tahsilât makbuzu gibi çeşitleri bulunmaktadır. Matbuu defterlerin ise iş sağlığı ve iş güvenliğine ilişkin tespit ve öneri defteri envanter defteri gibi çeşitleri bulunur. Matbuu defterler ve evrakların boyutları genellikle A4 ve A5 boyutlarında bulunur.

 

MATBUU DEFTERLERİ VE EVRAKLARI SATIN ALINIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Resmi kurumların olmazsa olmazları içerisinde yer alan matbuu defterler ve evrakların ilk şartı olarak resmi olarak kullanıldığı için maliye bakanlığı tarafından onaylanmış bir matbaa tarafından üretiliyor olması gerekir. Eğer bu defterleri ve evrakları kullanacak olan kurum veya gruplar çok fazla bilgi içerisine aktaracaksa baskı sayısının fazla olduğu bir karar defteri tercih etmelidir. Aynı zamanda bu ürünleri alırken yaprakların çok ince veya çok kalın olmaması gerekir. Yırtılmaya kopmaya dayanıklı olarak üretilen ileride tercih etmekte fayda vardır.