Pergel

PERGEL 

Eğer bir çember çizmeniz gerekiyor ise pergel kullanmanız gerekmektedir. Çember çizimini oldukça kolaylaştıran bu araç birbirine eklenmiş hareket ettirilebilir iki koldan oluşan bir üründür. Bir kolunda iğneye benzer şekilde bir demir bulunan diğer kolunda ise kalem takabilmek için bölmesi bulunur.

 

PERGEL KULLANIMI 

Pergelin kalem takılan ucuna kurşun kalem yerleştiririz diğer ucuna çizim yapacağımız kağıdın ortasına getirip sabitleriz sabitlenen yer ve kalem takılı uç arasındaki mesafeyi ayarladıktan sonra pergelin kalem takılı ucunu çeviririz ve bir çember elde etmiş oluruz. Pergel sadece matematik ya da geometri alanında değil birçok farklı alanda pergel kullanılmaktadır. 

 

PERGEL ÇEŞİTLERİ

SABİT PERGEL: İki kolu olan uçları sabit pergellere sabit pergel denir. Bu pergel çeşidi kesilen ağaçların tomruklarının çaplarını ölçmek için kullanılmaktadır.

ALTIN ORAN PERGELİ: Pergellerin sadece geometri alanlarında kullanılmadığını söylemiştik altın oran pergeli bunun en önemli örneklerindendir. Tek bir bütüne bağlı birkaç parçadan oluşan bu pergel çeşidi altın oranı belirlemek için kullanılır. Kadınlar kaş ve yüz hatlarının altın orana uygunluğunu belirlemek için kullanılır.

 

PERGEL SEÇİMİ

Pergel sert plastik ya da demirden üretilmektedir ikisinin de kullanımı oldukça basit ve kullanışlıdır. Ayrıca pergellerin iki kollu olanlarının yanı sıra tek kollu olanları da mevcuttur. Yapacağınız çizime göre farklı modellerdeki pergelleri tercih edebilirsiniz. STAEDTLER pergel takımları kaliteli ve sağlam yapısı ile bir kere alıp uzun süre kullanma imkanı sunmaktadır ayrıca oldukça uygun fiyatlı ürünlerdir. Bunun yanı sıra ROTRİNG marka pergel takımlarını da tercih edebilirsiniz.