Sanatsal Malzemeler

BOYALAR 

Renkler dünyamızın vazgeçilmezleri ve doğanın bir parçasıdır doğadan ilham alan bazı insanlar bu renkleri başka nesnelere aktarmak istemiş ve bu sayede boyaları bulmuşlardır. İlk olarak bitkiler ve bazı doğal taşlar sayesinde renkleri üreten insanlar daha sonraları kimyasallar kullanarak doğada çok fazla bulunmayan renkleri de ortaya çıkarmıştır. Bu sayede ressamlar doğanın güzelliklerini tablolara yansıtmış ve nesillere aktarılmasını sağlamıştır. Boyalar sadece tuval üzerinde değil hayatımızın her alanında mevcuttur kıyafetlerimizde, takılarımızda, ev eşyalarımızda, binalarımızda sürekli kullanılmaktadır. 

ŞÖVALE 

Resim yapmayı sevenlerin ya da resim yapmayı meslek haline getirip ressam olan kişilerin tercih ettiği bir üründür şövale. Genel olarak üçayaklı tahtadan yapılmış olarak karşımıza çıkan bu ürün üzerine tuvali yerleştirerek resim yapmayı daha rahat ve kolay bir hale getirmek için tasarlanmıştır. Bazı şövalelerde fırçalarınız koymanız için özel alan bulunmaktadır ve bu size resim yaparken büyük kolaylık sağlar.

TUVAL 

Tuval denilince aklımıza kenarları ahşaptan yapılmış çerçeveden oluşan üzerinde bu ahşaplara gergin bir şekilde sabitlenmiş bez bulunan resim çizmek için kullanılan bir malzeme gelmektedir. Tuvali basitçe anlatmak istersek bu tanımı kullanabiliriz fakat iyi bir resim yapmak istiyorsak tuvalin tüm ayrıntılarını bilmemiz gerekir. Tuval üzerine keten bez kullanılır bu bezin kalınlığı ve inceliği değişebilir. Tuval ölçüleri 10x10, 35x50 ya da 50x70 ebatlarda karşımıza çıkmaktadır bunların yanı sıra özel istek üzerine farklı boylarda ya da şekillerde de tuval üretilebilir.

FIRÇALAR

Boyama işlemi yapılırken boyayı uygulayacağımız yüzeye doğru bir şekilde aktarabilmek için fırçaları kullanırız. Farklı farklı boyutlar değil mi şekillerde üretilse de hepsinin amacı aynıdır. Fırçalar sayesinde boyayı uygulayacağımız yüzeye eşit bir şekilde sürebilmek ve dağıta bilmek için kullanılır. Fırçalar piyasada farklı farklı şekillerde üretilmektedir. Ve hepsinin ayrı bir işlevi bulunmaktadır. Suluboya fırçaları, yağlıboya fırçaları, ve farklı fırça setleri bulunmaktadır.

VERNİK VE RESİM YAĞLARI

Eğer bir yüzeyin dayanıklılığını artırmak parlak ya da mat görünümde olmasını sağlamak istiyorsanız vernik kullanmanız gerekir. Vernik sürdüğünüz yüzey dış etkenlerden de korunur böylelikle eşyalarınız yıpranma ve çizilme gibi sorunlarla karşılaşmaz. Vernik uyguladığınız eşyanın ömrünü de uzatacağı için sizi yeni eşyalar alma masrafından kurtarır.