Sulu Boya

SULU BOYA

Sulu boya, saydam renklerden oluşan ve su ile işlevini gösteren bir boya çeşididir. Bu boya çeşidi birçok alanda kendini göstermektedir. Özellikle öğrencilerin resim derslerinde sıklıkla kullandıkları aynı zamanda resim yapmayı seven kişiler de kendilerine Özgü teknik çizim yapabildikleri boyalardır. Bu boya var oldukça hızlı kurmaktadırlar. Bu kadar hızlı kurulmasından dolayı hızlı bir şekilde sulu boya işleminin gerçekleştirilmesi ne gerektirir. Aynı zamanda kapatıcılık özelliği de çok azdır. Bu sebepten dolayı genellikle koyu renkleri üzerine açık renkler uygulanmaz.

 

SULU BOYA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çizim yaparken özellikle kullanacağınız malzemelerin kaliteli olmasına özellikle dikkat etmemiz gerekir. Bu yüzden daha çok faber-castell sulu boyaları gibi bilindik markaları tercih etmeliyiz. İyi bir sulu boyanın sahip olması gereken en önemli özellik parlaklığını ve canlılığını kaybetmemesi gerekir. Bunu mu yanında çok çabuk solmaması ve dayanıklı malzemeden üretilmesi gerekir. Sulu boyaların genel özelliğinden dolayı kapatma özellikleri yoktur. Uygulanan yüzeyinin alt tarafındaki yazıları veya pürüzleri gösterir. Bu özelliğinin de olması aslında onun suluboya yapar. Bu yüzden bir sulu boyanın sahip olması gereken ana özellikte kapatma özelliğinin olmamasıdır. Yapacağınız çalışmaya göre ister 12’li suluboya  ister 6’lı olanları ya da suluboya setlerini tercih edebilirizsiniz. 

 

SULU BOYA LEKELERİNİ NASIL ÇIKARTABİLİRİZ

Boyama işlemi yaparken özellikle etrafımızı kirletmemek için önlemler almamışsak birçok leke ortaya çıkar. Resim yaparken bu lekelerin farkına vermeye biliriz fakat temizleme kısmına geldiğimizde hepimiz bu lekeleri nasıl çıkarabileceğimizi düşünürüz. Sulu boya lekelerini özellikle özel temizleyiciler ile döküldüğü zaman çıkartabiliriz. Fakat kalıcı bir lekeye sebep olduysak sabun gibi maddeleri kullanarak da lekenin azalmasına sebep olabiliriz. Fakat bu tür boyaları çıkartma da en etkili yöntem hiç şüphesiz kuru temizlemedir. Tabii ki daha hafif olan boyalarda ise silme yöntemini kendimiz uygulayarak da çıkartabiliriz.