Sulu Boya Fırçası

SULU BOYA FIRÇASI

Sulu boya ile yapılan boyamaların neredeyse olmazsa olmazı olan ve resim yapmamızı kolaylaştıran fırçaya sulu boya fırçası denir. Kullanacağınız alana göre farklı boyutlarda sulu boya fırçası bulmamız mümkündür. Üzerinde genellikle sayılar görürüz bu sayılar fırçalarım kalınlıklarını ve inceliklerini ifade etmektedir. Bu sayılar doğrultusunda bizlere en uygun olan sulu boya fırçasının tercih edebiliriz. Sulu boya yapmak için özel üretilen bu fırçalar resim kâğıdı üzerinde boyayı eşit bir şekilde dağıtmaktadırlar. Suluboya fırçaları üzerindeki kıllar özel olarak bazı hayvanların kılından üretilmektedir. Aynı zaman da boyanın kalitesi kadar fırçanın kalitesi de önemlidir. Bu yüzden en iyi kıla sahip olan ve kaliteli olan suluboya fırçası almamız gerekir. Piyasada birçok firma tarafından üretimi yapılan bu boyaların genellikle en çok tercih edilen markası Faber-castell suluboya fırçaları markasıdır. Sizler de bu markalardan dilediğiniz gibi sulu boya fırçası edinebilirsiniz.

 

SULU BOYA FIRÇASI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Suluboya fırçaları boya yapılacak yüzeye boyanın eşit bir şekilde dağıtılması ve söylemesi için yardımcı olur. Fakat suluboya fırçası kullanırken özellikle yukarıdan aşağıya doğru hamleler yaparak boyama işlemini yapmamız gerekir. Bunun yanında ilk başta boyama işlemine başlamadan önce fırçanın ucunu hafifçe nemlendirmemiz de bizlere kolaylık sağlayacaktır. Nemlendirme işlemini yaptıktan sonra bir peçete yardımı ile fırçada kalan fazla suyu almalıyız. Bunun ardından çok fazla bastırmadan küçük hamleler yaparak çok güzel eserler ortaya çıkarabiliriz.

 

SULU BOYA FIRÇASI ÇEŞİTLERİ VE FİYATLARI

Hemen hemen bütün firmaların üretimini yaptığı suluboya fırçasının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler arasında sentetik uçlu olanlar, oval uçlu olanlar, doğal uçlu olanlar ve yassı uçlu olmak üzere 4 çeşidi bulunmaktadır. Suluboya fırçalarının uçları 1 ile 24 derece arasında bulunmaktadır. Bu fırça çeşitlerini hemen hemen bütün fiyat aralıklarında bulmamız mümkündür. Fakat kullanılan malzemenin kalitesi arttıkça fiyat da artmaktadır. Detaylı bir araştırma yaparak daha uygun fiyatlara kaliteli sulu boya fırçası bulmanız da mümkündür.