Yağlı Boya

YAĞLI BOYA

Hobi amaçlı yapılan çalışmalarda ve dekoratif ürünler ortaya çıkartmak için yüzey boyamaların da oldukça fazla kullanılan bitkilerin yağı ve özel pigmentlerin bir araya gelmesiyle oluşan boya çeşidine yağlı boya denir. Özellikle sanatsever kişilerin sıklıkla kullandıkları tuval çalışmalarının başkarakteridir. Yağlı boyaların en büyük ve en güzel özelliği yıllarca bozulmadan kullanılabilmesidir. Aynı zamanda oldukça kolay bir kullanım özelliğine sahiptir. Kullanım yelpazesi oldukça geniş olduğu için sadece haber veya güzel sanatlar için değil denir ve metal ürünlerin boyamasında da kullanılır.

 

YAĞLI BOYANIN ÖZELLİKLERİ 

Diğer boyaları nispeten daha yavaş kuruyan bir yapıya sahiptir. Yavaş kurulum bitti çalışmanın bitmesinin ardından tekrardan düzeltmeler yapılabilir. En çok kullanılmasının sebebi ise çok dayanıklı bir ürün olması ve yıllar boyunca kullanılabilir olmasıdır. Her türlü ortamda rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle ısı, ışık, nem ve suya çok dayanıklı bir boyadır. Bu boyalar da akma ve çürüme kesinlikle olmaz. Uygulanmasından itibaren canlılığını ve parlaklığını sürekli korur. Özellikle kapıların boyanmasında ve pencerelerin boyanmasında çok fazla tercih edilir. Yağlı boyaların üretimi de birçok firma tarafından yapılır. Özellikle en çok tercih edilen artdeco yağlı boyalar ve red-Apple markaları sıklıkla kullanılır.

 

YAĞLI BOYA KULLANILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 

Yağlı boya kullanırken bazı hususlara dikkat edersek daha başarılı çalışmalar elde edebiliriz. Özellikle yağlı boya uygulayacağımız yüzeyin son derece temiz olmasına dikkat etmemiz gerekir. Bunun yanında uygulayacağımız yüzeyin ıslak veya nemli olması istediğimiz sonuçları elde etmemizi engeller. Yağlı boyalarım seyreltilmesi sadece tiner ile yapılmaktadır. Eğer seyreltilme işlemi yapacaksak tiner ile bu işlemi yaptıktan sonra yağlı boya uygulayabiliriz. Yağlı boya yaparken özellikle yağlı boya fırçası kullanmamız gerekir. Bunun yanında yağlı boyayı uyguladığımız yüzeye tekrar ikinci bir kat yağlı boya yapacaksak ilkinin kurumasını beklemeliyiz.