Yağlı Boya Fırçası

YAĞLI BOYA FIRÇASI

 Hem boyaların karıştığı bilinmesi için hem de zemine sürme işlemini yapabilmek için fırçalardan yardım alırız. Yağlı boya fırçası da bizlerin yağlı boyaları zemine doğru bir şekilde aktarabilmek için yardımcı ekipmanlarımızdır. Yağlı boyalar ile birlikte yağlı boya fırçaları da teknik çizimleri olmazsa olmazlarındandır. Yağlı boya fırçalarının kılları iki şekilde olmak üzere yassı yağlı boya fırçaları ve yuvarlak şekillerinde olur. Yağlı boya fırçası uçları genellikle iki şekilde üretilmektedir. İlk olarak sert yapıda olanlar yani hayvansal kıllardan yapılan fırçalardır. Diğeri ise plastik olarak üretilen ve daha basit ve ucuz olan ürünlerdir. Hayvansal kıllardan yapılan yağlı boya fırçası sert gibi görünse de aslında yumuşaktır ve zemine boyanın eşit bir şekilde dağılmasını sağlar. Yağlı boya fırçası uçları da değişiklik göstermektedir. Kullanım alanına göre farklı numaralarda yağlı boya fırçası kullanabiliriz.

 

YAĞLI BOYA FIRÇASI KULLANMANIN PÜF NOKTALARI 

Yağlı boya fırçasını doğru şekilde kullandığımızda ortaya çıkacağımız eserinde güzel görünmesini sağlarız. Bu yüzden beni püf noktalara dikkat ederek yağlı boya fırçası kullanmamız gerekir. Bu püf noktalara baktığımız zaman ilk olarak kullanacağımız yere göre uç seçimi yapmamız gerekir. Daha büyük alanlara astar çekme gibi işlemler yapacaksak daha kalın uçlu olan yağlı boya fırçası tercih etmemiz gerekir. Fakat daha ince ayrıntılara boyama işlemi yapacaksak daha ince olanları tercih ettiğimizde daha simetrik ve güzel çizimler ortaya çıkartabiliriz. Bunun yanında yağlı boya fırçası kullanmadan önce mutlaka fırçanın ucunu hafifçe nemlendirmeliyiz. Tabii ki nemlendirme sırasında fazla su bırakmamak da önemlidir. Bu gibi noktalara dikkat ettiğiniz takdirde takdire şayan eserler ortaya çıkarabiliriz.

 

YAĞLI BOYA FIRÇASI MARKALARI

Birçok marka tarafından üretimi yapılan yağlı fırçaları genellikle kullanmış oldukları malzeme ve teknikler ile farklı markalara ayrılmaktadır. Piyasada birçok farklı markada yağlı boya fırçası bulmamız mümkündür. Bu yağlı boya fırçaları içerisinde en çok kullanılan markaları ise Giotto ve südor markalarıdır. Sizlerde isteğinize göre farklı markalardan veya bilindik markalardan seçimler yapabilirsiniz.

 

Yağlı Boya Fırçası