Yaylı Dosya

YAYLI DOSYA 

Kapağı sert plastikten yapılmış içerisinde metalden iki yay bulunan ve yayalar sayesinde içerisine konulan evrakları sıkıştırıp düşmesini engelleyen dosya tipine yaylı dosya denir. İçerisindeki mekanizma evrakların kolay dosyalanmasını sağlamaktadır. Ayrıca sert yapıdaki bu mekanizma oldukça dayanıklıdır evraklar doğrudan bu mekanizmaya konulduğu için şeffaf dosya maliyeti de ortadan kalkmıştır.

 

YAYLI DOSYA NASIL SEÇİLMELİDİR

Yaylı dosyanızı seçerken ilk dikkat etmeniz gereken içerisindeki yay mekanizmasının sağlam olmasıdır. Çünkü yay kısmı sağlam malzemeden yapılmamış ve çabuk kırılmaya müsait ise dosya işlevliğini yitirecektir. Bu yüzden dosyanızı KRAF yaylı dosya gibi sağlam ve güvenilir ürünler üreten markalardan tercih edebilirsiniz. Dosyanızda dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise dosyanın kapak kısmının sağlamlığıdır. Sağlamlıkta en az yay mekanizması kadar önemlidir en ufak bir darbede kırılan dosyalar işimize yaramayacaktır. Yaylı dosya seçimi yaparken KRAF yaylı dosyaların sağlam yay mekanizmasına ve kaliteli dış kapak malzemesine göre seçim yapabilirsiniz veya NOKİ kırtasiye ürünlerinin kalitesi ile güvence altına alınmış yaylı dosyaları satın alabilirsiniz. 

 

YAYLI DOSYA NASIL KULLANILIR

İçerisinde bulunan yaylı mekanizmaya sahip çubukları harekete geçirerek açarız ve iki tane delik açmış olduğumuz evrakı yada şeffaf dosya içerisinde bulunan evrakı bu çubuklara yerleştirir ve çubukları yatay şekle getirerek kapatırız. Yaylı dosya kullanımı oldukça basit ve pratiktir. Eğer daha önce hiç kullanmadıysanız endişe etmeyin birkaç kullanımdan sonra kullanımı pratikleşecek ve eliniz alışacaktır.